Darmowe tapety na pulpit i na laptopa

lip22
Darmowe tapety 4K i 1980x1080 na pulpit komputera, na laptopa i na telefon.

Jednym z najbardziej poszukiwanych zasobów w Internecie są darmowe tapety na pulpit, różnych rodzajów urządzeń elektronicznych. Oczywiście, wyszukiwarka Google czy Bing, znajdzie nam tysiące linków do stron, gdzie możemy dosłownie dostać oczopląsu od ilości, a czasem nawet jakości, znalezionych obrazków. Nie zawsze jednak, nawet wyszukiwanie po angielsku popularnej frazy Wallpapers HD, da nam zadowalający rezultat. Pobranie obrazka często wymaga rejestracji, a wiele stron oferujących teoretycznie tapety za darmo, tak naprawdę usiłuje w ten, czy w inny sposób, skłonić nas, by za nie zapłacić. Nawet jeżeli już znajdziemy swoje ładne tapety i uda nam się je pobrać na komputer, często okazuje się, że wyglądają na pulpicie słabo, są rozciągnięte lub nie zajmują całego ekranu stołu roboczego. Tutaj pojawia się pojęcie, które dotyczy każdego rodzaju, współcześnie stosowanego wyświetlacza, niezależnie czy jest to monitor komputera stacjonarnego, laptop czy też telefon komórkowy. Rozdzielczość natywna wyświetlacza, czyli ilość fizycznych pikseli, które jest on w stanie wyświetlić bez ich skalowania, czy też powiększania. Każdy ekran LCD, niezależnie od technologii jego wyświetlania czy podświetlania (LED, OLED, QLED itp.), ma tylko jedną rozdzielczość, która pozwala na wyświetlanie obrazów bez najmniejszych zakłóceń.

Tapety 4K czy 1980x1080?

Jeżeli obce są Wam pojęcia takie jak rozdzielczość natywna, a skróty typu HDReady, FullHD czy nawet 4K znacie tylko z reklam telewizorów, zapraszamy do lektury naszego artykuły blogowego, który opisuje dokładnie, co charakteryzuje Rozdzielczość 4K vs Full HD 1920x1080 piksele. Pozwoli Wam to określić, nie tylko jakiej rozdzielczości tapeta będzie dobrze wyglądać na wyświetlaczu danego urządzenia. Możecie też poznać różnice między trybami wyświetlania, na przykład 1080p i 1080i, co pozwoli polepszyć jakość pokazywanego obrazu. Jeżeli już wiecie, że posiadany ekran 4K wyświetla tapety 2160p, a jego natywna rozdzielczość 4096×2160 to możecie zacząć wyszukiwanie obrazów Wallpaper 4K czy też Wallpaper UHD. Jeżeli posiadacie naprawdę nowoczesny monitor, jak chociażby monitor 144h dla gracza, to często obsługuje on obraz HDR (High Dynamic Range), tak więc możecie znaleźć także tapety 4K HDR. Są to jednak ciągle mało dostępne zasoby i jeżeli poszukujecie konkretnej tematyki obrazka, często są one zwyczajnie niedostępne. Dlatego, postaramy się doradzić, jak samemu zrobić darmowe tapety na komputer, jego pulpit, czy też na inne urządzenie jak na laptopa czy telefon.

Tapety 1980x1080

Jak zmienić rozdzielczość tapety na pulpit?


Ten krok co do zasady dotyczy każdego urządzenia, więc zakładamy, że na początek określiliśmy już, jaka jest rozdzielczość natywna naszego ekranu. Przyjmijmy dla prostoty zadania, że jest to popularny format FullHD, czyli będą nam potrzebne tapety na pulpit 1980x1080 pikseli. Jeżeli chcemy obrobić w ten sposób posiadane przez siebie zdjęcia, postarajmy się by były to materiały wysokiej jakości. Obróbka fotografii cyfrowej, zakłada, że co do zasady zmniejszamy rozdzielczość posiadanego przez nas materiału. Oczywiście szereg programów pozwala nam ekstrapolować, czyli sztucznie powiększać fizyczne piksele naszego obrazka, ale uzyskany rezultat rzadko będzie zadowalający. Jeżeli chcemy więc uzyskać ładne tapety na pulpit 1980x1080 pikseli, poszukajmy materiału o wyższej rozdzielczości i o właściwych proporcjach obrazu. Jeżeli interesuje nas sztuka, to obrazy bazowe o bardzo dużej rozdzielczości oferuje do prywatnego wykorzystania Wikipedia. Tutaj przykład wykonania tapety 4K ze słynnego obrazu, który namalował Hieronim Bosch pod tytułem Ogród ziemskich rozkoszy. Prezentowany oryginalnie przez Museo Del Prado w Madrycie, jest on dostępny na Wikipedii w ogromnej rozdzielczości aż 3000x17078. Tak, te wymiary to nie pomyłka i rozmiar takiego jednego piku to ponad 200MB.

Tapety 4K
Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia JPG, PNG i RAW

Chociaż wielu z nas uwielbia utrudniać sobie życie poprzez wyszukiwanie możliwie najpotężniejszego oprogramowania i ręka sama wyrywa się by wpisać w Google Photoshop za darmo, na pewno nie będzie nam potrzebne nic tak skomplikowanego i drogiego. My od lat używamy bezpłatnego narzędzia, które umożliwia, między innymi zmniejszanie rozmiaru zdjęć online i tworzenie grafiki, jakim jest serwis Canva. Oczywiście istnieje jego wersja płatna, która zawiera ogromna bibliotekę pluginów i gotowych materiałów graficznych, ale do naszych potrzeb spokojnie wystarczy wersja darmowa. By się zapisać do jej wykorzystywania, nie będzie nam potrzebna karta kredytowa, wystarczy poprawny adres email. Jeżeli więc ciągle chcemy tworzyć własne tapety 4K na pulpit naszego komputera czy urządzenia mobilnego i mamy odpowiednie zdjęcia bazowe, wybieramy „nowy projekt” oraz określamy rozdzielczość niestandardową na 4096×2160 pikseli. Potem importujemy nasz obrazek do zasobów programu Canva oraz metodą drag and drop, rozmieszczamy go w obszarze roboczym naszego projektu. Taka tapeta 4K, może być pobrana na nasze urządzenie zarówno w formacie JPG, jak i w lepszej jakości pliku PNG.

Tapety na telefon
Tapety na telefon


Jeżeli umiemy już znaleźć lub wykonać samodzielnie darmowe tapety na pulpit komputera i nie stanowi dla nas zagadki, ani tapeta 4K czy też 1980x1080 pikseli, to wykonanie podobnego obrazka na telefon wiąże się wyłącznie z uwzględnieniem, że telefon z ekranem FullHD, będzie miał ten obrazem ułożony pionowo, czyli bawiąc się programem Canva, musimy odpowiednio zamienić wysokość obrazka, z jego szerokością. Mając na uwadze, że każdy producent telefonów stosuje dzisiaj nieco inne reklamy, możemy wręcz zrobić w ten sposób idealne tapety na iPhone czy Samsung Galaxy, uwzględniające także wycięcia na kamery, tzw. notch. Oddzielny aspekt, jaki warto poruszyć w tym momencie, to jak tapety na pulpit, mogą wpłynąć na naszą efektywność i nastrój. Jako że siłą rzeczy patrzymy na taki obraz setki razy dziennie, mocno on zapada się w naszą pamięć. Stąd też niektórzy stosują tapety motywujące, zawierające także określone mądre cytaty. Inna szkoła głosi, że tapety na pulpit komputera, laptopa czy telefonu, nie powinny utrudniać pracy – stąd też powinny być maksymalnie proste.

lip  22