Czyszczenie komputera z Windows 10

mar08
Program do czyszczenia komputera

Sezonowe czyszczenie komputera, a często wręcz reinstalacja Windows, było niezbędną praktyką, przy korzystaniu ze starszych systemów operacyjnych Microsoft. Także dzisiaj można osiągnąć pewne przyspieszenie pracy komputera poprzez określone zabiegi, nie będzie to jednak na tyle niezbędne, jak chociażby w przypadku Windows 98. Zwracamy uwagę, że niektóre z niżej przedstawionych rozwiązań, wymagają posiadania pewnego poziomu wiedzy i praktyki w administrowaniu komputerem. Jeżeli nie jesteście pewni, że wiecie, jak dokonać danej czynności, a komputer czy laptop działa, lepiej zostawcie go w spokoju. Przed dokonaniem jakichkolwiek ingerencji w strukturę systemu, zalecane jest wykonanie jego kopii zapasowej.

 

Czyszczenie rejestru Windows

 

Czyszczenie rejestru Windows 10

 

Ta podstawowa kiedyś metoda optymalizacji działania komputera przypomina dziś nieco próbę ręcznej zabawy w modyfikację oprogramowania silnika nowoczesnego samochodu. Najnowszy system operacyjny z Redmond, naprawdę dobrze radzi sobie z zarządzaniem stanem rejestru. Co więcej, każda mało świadoma ingerencja, w ten kluczowy zbiór krytycznych danych Windows, może skończyć się jego trwałym uszkodzeniem. Jeżeli jednak czujecie się na siłach, wówczas wsparci wiedzą z YouTube i opiniami kolegów z forum komputerowego, możecie wykorzystać program do czyszczenia komputera i rejestru. Spośród wielu dostępnych na rynku wersji, zasłużoną renomą cieszy się CCleaner, który nawet w wersji bezpłatnej potrafi zrobić dobrą robotę. Niestety, pełne i dogłębne czyszczenie wymaga wykupienia pakietu CCleaner Professional, co wiąże się z wydatkiem 25 euro.

 

Chłodzenie procesora

 

O ile czyszczenie rejestru, jest obecnie bardziej komputerowym mitem i przeżytkiem przeszłości, to zapewnienie należytego odprowadzania ciepła z procesora, ma krytyczne znaczenie. Niezależnie od tego, czy jest to laptop, czy stacjonarny PC, każdy komputer wymaga odkurzania oraz udrożniania układu chłodzącego. Modne obecnie, przezroczyste obudowy komputerowe pozwalają wcześniej dostrzec gromadzący się wewnątrz kurz. Nie czekajmy jednak aż wentylator procesora zatrzyma się od brudu. Ważne jest także, by zastosowana była świeża i wysokiej jakości pasta termoprzewodząca. Puryści twierdzą, że należy ją wymieniać raz na pół roku, doświadczony serwisant twierdzi jednak, że dobrze położona, porządna pasta, działa dobrze przez dwa lata. W Scrascom stosujemy Thermal Grizzly firmy Kryonaut i jest to w naszej opinii najlepsza pasta, dostępna na polskim rynku.

 

Usuwanie złośliwego oprogramowania

 

Chociaż Windows 10 broni nas całkiem efektywnie, za pomocą wbudowanego centrum zabezpieczeń Windows Defender, to naszym komputerom udaje się często „złapać” wirusa, malware, adware, czy innego cyfrowego robaka. Spośród szeregu komercyjnych rozwiązań, pozwalających na usuwanie wirusów on-line, nam najbardziej podoba się rozwiązanie firmy ESET, które gwarantuje nam jednorazowe, darmowe usunięcie wszelkich problemów z naszym systemem operacyjnym. Nic nie zastąpi tutaj jednak naszej czujności i zachowania rozsądku przy otwieraniu stron internetowych, czy też nieznanych nam plików czy programów.

 

Defragmentacja dysku

 

Defragmentacja dysku

 

Fragmentacja dysku to popularna bolączka magnetycznych napędów talerzowych HDD. Jeżeli masz komputer z systemem zainstalowanym na półprzewodnikowym dysku SSD, możesz nie czytać tego paragrafu. Więcej na temat przewag tych napędów oraz jaki wybrać dysk SSD do laptopa piszemy w naszym poprzednim artykule. Jeżeli poziom fragmentacji dysku HDD przekracza 10%, należy użyć narzędzia Defragmentator Dysku, które znajdziemy w menu Start. Dyski SSD warto poddawać co jakiś czas procesowi optymalizacji, który uruchomimy poprzez menu Defragmentacja i optymalizacja dysków.

 

Pamięć RAM

 

Windows 10 wymaga do funkcjonowania 4GB pamięci RAM, a jego wersja S zadowala się nawet 2GB. Nie jest jednak tajemnicą, że sprawne i szybkie reagowanie systemu, czy też przeglądanie wielu otwartych stron internetowych, wymaga przynajmniej 8GB, a gracz komputerowy powinien myśleć o 16GB. Na rynku dominują dziś moduły DDR4 i zakup dodatkowej kości RAM to często najtańszy i najbardziej efektywny sposób na przyspieszenie komputera. Należy jednak pamiętać, że pamięć RAM do laptopa ma inny format i pasujący typ moduły warto każdorazowo sprawdzać w specyfikacji producenta.   

 

Czyszczenie dysku

 

Od wiosny 2019, wymagania Windows 10, to przynajmniej 32GB powierzchni dyskowej. Oznacza to, że niektóre tanie laptopy z marketów, zaopatrzone w 32GB kartę pamięci MMC, zamiast dysku SSD, nie zdołają prawidłowo pobrać i zainstalować aktualizacji tego systemu. Logicznie więc, 120GB to minimalny, efektywny rozmiar zalecanego dysku systemowego. Uwzględniając, że najnowsze gry, takie jak Red Dead Redemption 2 czy Call of Duty: Modern Warfare potrzebują od 150 do 175GB miejsca na dysku, warto rozważyć posiadanie dodatkowego magazynu na dane, o pojemności 500GB i więcej. Jako program do czyszczenia dysku, sprawdzi się również, wyżej wspomniany, CCleaner.

 

Jak widzimy, czyszczenie komputera, nawet z Windows 10 na pokładzie, warto przeprowadzić, nie tylko wiosną. Zachowując należytą staranność i dbałość o nasz laptop, czy komputer PC, możemy cieszyć się długo jego niezawodną pracą i wydajnością. Najnowszy system operacyjny Microsoft naprawdę potrafi o siebie zabrać, nie jest jednak ciągle w stanie samodzielnie wyczyścić sobie chłodzenie. Dbałość o przedmioty, a komputer jest obecnie jednym z podstawowych towarzyszy naszego życia, odpłaca nam także pozytywną energią i większą satysfakcją z ich wykorzystania.   

mar  08