Co oznacza znak małpa i jak go napisać?

Znak małpa @, wyświetlany jako symbol Unicode U+0040, a poprzez kod HTML jako @ lub @, to przykład jednej z największych i najdziwniejszych karier w świecie współczesnych technologii. Chociaż wydawać by się mogło, że miejscem urodzenia tej śmiesznej literki z ogonkiem jest Dolina Krzemowa, to była ona używana już przez średniowiecznych kupców z Hiszpanii i Portugalii. Wyrażała oba wówczas jednostkę miary, określającą równowartość korca zboża. Jakimś sposobem, ten historyczny znak małpa, trafił także na klawiaturę pierwszej maszyny do pisania Underwood No. 5. Wraz z jej układem QWERTY trafił on także na pierwsze klawiatury komputerowe. Siłą rzeczy, mało kto wiedział, cóż ów symbol miał oznaczać, tak więc na początku swojej kariery małpa znak był dosłownie najrzadziej wykorzystywanym symbolem wśród zapisów komputerowych. A potem jak w biblijnym „ostatni będą pierwszymi”, zainteresował się nim jeden z twórców Internetu, Ray Tomlinson. Dla platformy Arpanet, szukał on właśnie najrzadziej wykorzystywanego spośród wszystkich dostępnych na komputerowej klawiaturze symboli. Znak małpa zyskał więc nowe znaczenie jako symbol (at) i stał się nieodłącznym elementem adresu poczty elektronicznej systemu SMTP.
Co oznacza znak małpa?
Bezpośrednie znaczenia symbolu małpa, to anglosaskie at, czyli określenie lokalizującego związku z przedmiotem, miejscem lub osobą. Używa go w tym zakresie nie tylko wspomniany protokół SMTP poczty elektronicznej, ale także wszelkie masowe media społecznościowe. W ten właśnie sposób, by wejść na nasz profil Facebook, wystarczy wykorzystać znak małpa w postaci @scrascom, podobnie będzie z portalem Twitter, gdzie zamiast długiego https://twitter.com/scrascom, wystarczy znacznie krótsze @scrascom.
Jak napisać znak małpa @ na klawiaturze?
Jeżeli do pracy z komputerem służy nam typowa klawiatura QWERTY US, która jest najczęściej określana jak typowa polska klawiatura programisty, to małpa znak @ uzyskamy wciskając jednocześnie klawisze SHIFT + 2. Dodamy od razu, że brak symbolu @ na klawiszu z cyfrą 2, to jedna z niewielu, lecz istotnych różnic jakie ma klawiatura angielska w stosunku do układu QWERTY US. Małpka występuje także na klawiaturach wirtualnych naszych smartfonów i ekranach dotykowych tabletów. Znajdziemy ją tam na bardzo prestiżowym miejscu, zwykle koło klawisza Backspace. Jeżeli biomy się, że nasz adres email zostanie automatycznie zaczytany z Internetu i wykorzystany przez hakerów, czasami celowo zastępujemy małpa znak @ innym, dobrze zrozumiałym dla zainteresowanych symbolem. W języku polskim możemy wówczas napisać ten znak poprzez: (at), (małpa), (maupa), (na) czy (you-know-what) lub (sam wiesz co).
Znak małpa w innych językach
Małpka ma różne znaczenie także w języku polskim. Dla najmłodszych, to najczęściej pluszowa zabawka lub zwierzątko z Zoo. Regularni bywalcy sklepów z alkoholem, określają mianem małpka, maleńką butelkę z mocnym alkoholem. Polski rząd, próbując zyskać nowe wpływy do budżetu, wprowadził nawet specjalny podatek od małpek. Oczywiście znak małpa @, wyrażany jest różnie w językach naszych sąsiadów, skupimy się tutaj tylko na najpopularniejszych:
- Po śląsku znak małpa to afa
- Małpa znak po rosyjsku to sobaka lub sobaczka
- Po czasku znak małpa to w ogóle nie zwierzę, a zavináč czyli rolmops
Większość narodowości twierdzi, że małpa znak @, przypomina jakieś zwierzątko z ogonem. Dla Szwedów i Finów będzie to koci ogon, dla Niemców ogonek świnki, ale dla innych, jak na przykład Włochów, będzie to po prostu ślimak. Niezależnie od tego, co nam przypomina, znak małpa czy też symbol @, są obecnie nieodłącznym elementem cyfrowej kultury XXI wieku.