Budowa komputera – z czego składa się komputer PC?

cze05
Z czego składa się komputer PC?

Komputer PC jest jednym z podstawowych sprzętów elektronicznych, obecnym w naszych domach, praktycznie od końca lat 80-tych XX wieku. Chociaż z biegiem czasu nastąpił znaczny postęp techniczny, podstawowa budowa komputera pozostała praktycznie bez zmian. W odróżnieniu od telefonów komórkowych czy tabletów, komputer PC bywa często budowany samodzielnie i może podlegać późniejszym modyfikacjom. Postaramy się tutaj opisać wszystkie istotne elementy oraz te, które możemy wykorzystać opcjonalnie.

 

Obudowa do komputera

 

W Internecie można znaleźć obrazki i filmiki pokazujące komputery, zbudowane w szufladzie czy pudełku od butów. Nie jest to bynajmniej najlepsza platforma, na której może oprzeć się budowa komputera PC, który posłuży nam wydajnie przez najbliższe kilka lat. Najpopularniejsza na rynku obudowa do komputera jest zwykle w postaci Mini Tower. Mieści się tam standardowa płyta główna ATX i pełnowymiarowa karta graficzna. Warto zwrócić uwagę, by porty USB i gniazdo słuchawkowe, były dostępne także na górze obudowy.

 

Zasilacz komputerowy

 

Zarówno nowoczesne procesory, jak i karty graficzne, mają ogromny apetyt na energię elektryczną. Jeżeli chcemy ustalić, jakiej mocy szczytowej będą potrzebować nasz wymarzony procesor, np. AMD Ryzen i karta graficzna RTX 2060, warto użyć kalkulatora mocy zasilacza (PSU). Bardzo przyjemne w użyciu narzędzie, przygotował w tym zakresie producent renomowanych zasilaczy komputerowych, firma Be quiet. Z góry możemy określić, że porządny komputer gamingowy powinien zadowolić się zasilaczem o mocy około 600W.

 

Płyta główna

 

O ile kalkulacja mocy, jaką ma posiadać zasilacz komputerowy, pozwala na pewną dowolność, to płyta główna musi być dobrana w pełni świadomie. Powinniśmy wziąć pod uwagę następujące paramenty:

 

  • Format jak ma nasza obudowa komputerowa, a co za tym idzie płyta główna (ATX, mini-ATX, micro-ATX, itp.),
  • Producent procesora oraz typ podstawki pod daną generację CPU. Dla przykładu gniazdo LGA 1155 nie jest kompatybilne z LGA 1156, chociaż różni je tylko jeden pin,
  • Chipset płyty głównej, który musi obsługiwać daną generację procesora. Należy tu brać pod uwagę oficjalne wsparcie danego procesora. Amatorsko przygotowane mody i Firmware mogą być przyczyną uszkodzeń i pozbawią nas uprawnień gwarancyjnych.

 

Chłodzenie procesora AMD Ryzen

 

Procesor Intel czy AMD?

 

W 2020, cały nasz wybór CPU dla komputera domowego czy firmowego, to produkty tych dwóch amerykańskich firm. Od lat ich pozycja rynkowa opiera się na silnej dominacji firmy Intel, która trzyma w garści większość rynku biznesowego i korporacyjnego. Intel Core i7 czy i5, mają obecnie godną konkurencję w procesorach AMD Ryzen. Często oferują one znacznie większą wydajność, za niższą cenę. Jest to ważny parametr, gdy planowana przez nas budowa komputera, musi zmieścić się w ograniczonym budżecie.

 

Chłodzenie wodne PC

 

Chłodzenie wodne PC czy tradycyjny wentylator?

 

Im bardziej wydajny procesor, tym więcej ciepła generuje podczas swojej pracy. Istnieje nawet pojęcie TDP (Thermal Design Power), które precyzyjnie określa, ile dany procesor wyprodukuje ciepła i ile musimy wydostać, przy pomocy chłodzenia, na zewnątrz obudowy. Mamy tutaj do wyboru dwie technologie: wentylator komputerowy i chłodzenie wodne. Jeżeli preferujemy ciszę, warto wybrać gotowy zestaw do chłodzenia cieczą, na przykład firmy Navis. Jeżeli nasza budowa komputera opiera się na małym budżecie, z pomocą przychodzi firma AMD, której procesor RYZEN jest wyposażony w dedykowany wentylator ADM Wraith.

 

Karta graficzna

 

Przyszedł czas na najdroższy element każdego komputera dla gracza. Jeżeli jednak chcemy na naszym komputerze przeglądać Internet, oglądać filmy (nawet w rozdzielczości 4K), czy pograć w mniej wymagające gry - może wystarczyć nam grafika zintegrowana Intel HD czy AMD Vega. Jeżeli jednak budujemy komputer gamingowy, potrzebna będzie dedykowana karta graficzna. W tym segmencie AMD walczy z dominującą firmą Nvidia, która oferuje najlepsze obecnie na rynku rodziny kart graficznych GeForce GTX i RTX. Mała podpowiedź – czasami warto kupić mocną kartę używaną, poprzedniej generacji, na przykład GTX 1070 z 8GB VRAM. W związku z kryzysem na rynku „koparek” krypto walut, na rynku dostępna jest duża ilość takich kart grafiki.

 

Pamięć RAM DDR4

 

Na naszym blogu pisaliśmy już szczegółowo o różnych typach i wariantach, jakie może mieć pamięć RAM do laptopa. Kości do komputerów stacjonarnych są tańsze i z reguły nie ma problemów, by płyta główna pomieściła przynajmniej 4 takie moduły. Jeżeli posiadamy starą licencję Windows 7 32bit, to pamiętajmy, że taki system operacyjny nie jest w stanie obsłużyć więcej niż 4GB RAM. Pamięć DDR4, wymaga procesora Intel od 6-tej generacji (Intel Skylake) lub ekwiwalentu AMD, na przykład FX  9590.

 

Systemowy dysk SSD i magazyn na dane

 

Windows 10 wymaga do wydajnej pracy, systemowego dysku SSD i 8GB pamięci RAM. Oczywiście będzie on działał, także na tradycyjnym napędzie talerzowym HDD. Będziemy jednak wówczas czekać znacznie dłużej na jego uruchomienie, a wyzwaniem może stać się nawet, kilkanaście otwartych jednocześnie, okien przeglądarki internetowej. Dyski HDD, to także wymagana regularnie defragmentacja. Na naszym blogu opisywaliśmy już różne warianty, w jakich może występowac dysk SSD do laptopa. Budując stacjonarny komputer PC, mamy z reguły więcej miejsca w obudowie i dostępnych portów. Stąd też często dysk systemowy, to szybki SSD NVMe, a dane masowe, jak filmy i gry, mieszczą jeden lub więcej HDD, z interfejsem SATA 3.

 

Karta sieciowa Wifi

 

Karta sieciowa

 

Kiedyś osobne urządzenie, obecnie ma je na wyposażeniu każda szanująca się płyta główna. Zwróćmy jednak uwagę, że w standardzie mamy z reguły jedynie kartę sieciową LAN i gniazdo sieciowe RJ45. Karta sieciowa Wifi i moduł Bluetooth są często elementem droższych płyt głównych, lub dostępne jako oddzielne urządzenia. Jeżeli nasz komputer stoi daleko od routera, przyda się zewnętrzna karta sieciowa Wifi, posiadająca odpowiednio wzmocnioną antenę.

 

Karta dźwiękowa

 

Tak jak karta sieciowa, jest ona obecnie elementem, który zawiera płyta główna komputera. Jeżeli jednak mamy na budowę komputera większy budżet i interesuje nas znacznie lepszy dźwięk warto rozważyć dedykowany produkt. Czy to karta dźwiękowa USB czy PCIe, mogą zapewnić lepszą dynamikę dźwięku i mniej szumu niż zintegrowana karta na płycie. Jeżeli jednak mamy bardzo czuły słuch i znaczne oczekiwania co do dźwięku z komputera, pamiętajmy o hałasie, który będą wydawać inne jego komponenty. Całkowicie cichy nie jest praktycznie żaden komputer, nawet oparty o chłodzenie wodne procesora i karty graficznej.

 

Mysz i klawiatura – urządzenia wskazujące

 

Budowa komputera PC jako skrzynki, która możemy postawić pod biurkiem, została już zakończona. Pozostaje nam podłączyć myszkę i klawiaturę. Naszym zdaniem, pracę i zabawę bardzo ułatwiają myszka bezprzewodowa i klawiatura mechaniczna. Zawsze jednak możemy pokusić się o budżetowe produkty, podłączane poprzez porty USB komputera.

 

Zakrzywiony monitor 144Hz

 

Zakrzywiony monitor 144Hz

 

Jeżeli dysponujemy znacznym budżetem, możemy pokusić się o tego rodzaju wygodę przy pracy i grach komputerowych. Na naszym blogu pisaliśmy już wybrać tego rodzaju sprzęt i jak najlepiej podłączyć go poprzez porty HDMI czy DisplayPort. Jeżeli nasza budowa komputera PC mocno nadwyrężyła nasz budżet możemy sięgnąć po monitory poleasingowe. Tradycyjnie polecamy tutaj matryce IPS, która zapewni nam znacząco lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia.

 

Windows 10 w trybie S

 

Windows 10 cena i warianty

 

Jeżeli zbudowaliśmy już nasz wymarzony komputer, warto wyposażyć go w system operacyjny. Na blogu Scrascom opisaliśmy już wszystkie, dostępne aktualnie w Polsce opcje. Wyjaśniamy także, co to takiego Windows 10 w trybie S i dlaczego lepiej go unikać. Jeżeli samodzielna budowa komputera stanowi dla Was problem, zapraszamy do kontaktu z nami. Jesteśmy w stanie zbudować na indywidulane zamówienie, dowolny komputer, pracujący zarówno pod Microsoft Windows jak i Linux Debian.

cze  05