Bios – jak wejść, włączyć i zaktualizować?

mar13
Jak wejść do Bios i go zaktualizować

BIOS to zbiór podstawowych instrukcji każdego komputera, umożliwiający wymianę informacji, pomiędzy systemem operacyjnym i poszczególnymi elementami jego urządzeń sprzętowych. Jest to więc, swego rodzaju tłumacz poleceń lub pośrednik, bez którego warstwy software i hardware, nie mogą się porozumieć. Ten kluczowy wynalazek pojawił się w 1975, jako autorska technologia wykorzystana w IBM PC. Układ ten inicjuje testy sprzętowe, ładuje system operacyjny poprzez Boot Loader oraz zarządza urządzeniami wejścia/wyjścia (I/O) komputera.

 

Jak wejść do BIOS Lenovo

 

Jak wejść do BIOSU?

 

By włączyć ten system, a dokładniej uzyskać dostęp do jego interfejsu, najczęściej wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisz F2 lub Delete. Trzeba to zrobić natychmiast po uruchomieniem przyciskiem Power, laptopa, czy desktop PC. Sposób ten pozwoli nam uruchomić BIOS Lenovo, Acer, Asus, Dell, Fujitsu, Micron, NEC, Samsung.

 

Jak uruchomić BIOS?

 

Klawisz F1, to klucz do BIOS HP, Sony, starych laptopów IBM oraz Packard Bell. Oczywiście, zdarza się, że dany model może mieć nieco inną charakterystykę, tak więc praktycy i serwisanci, wciskają zwykle przemiennie klawisze F1 i F2, co załatwia 95% przypadków. Jeżeli to nie pomoże, restartujemy laptopa i przemiennie wciskamy F10 i Delete.

 

Jak zaktualizować BIOS?

 

Każdy producent płyt głównych oraz gotowych komputerów stacjonarnych, czy laptopów, przygotowuje własną kompilację BIOS, którą musimy wyszukać oraz pobrać z jego strony firmowej. Jeżeli dany serwis nie obsługuje języka polskiego, szukajmy sekcji Support lub Downloads. Tam, lub wprost w okienku wyszukiwania Google, wpisujemy typ płyty głównej lub laptop i frazę BIOS Update. Szukajmy najnowszej stabilnej wersji Firmware, pozostawiając wszelkie wersje Beta, dla bardziej zaawansowanych entuzjastów. Filtrujemy warianty, uwzględniając typ BIOS/UEFI oraz zainstalowany system operacyjny.

 

Jaka płyta główna?

 

By ustalić, jaki model i sygnaturę ma dana płyta główna, możemy wykorzystać prosty i bezpłatny program diagnostyczny Speccy, od renomowanego dostawcy oprogramowania CCleaner. Pokaże on nie tylko pełne nazwy wszystkich komponentów komputera, ale także inne istotne informacje, jak temperatura procesora, czy karty graficznej.

 

Program diagnostyczny Speccy

 

Szereg producentów płyt głównych pozwala nam także przeprowadzić ten proces z poziomu dedykowanego oprogramowania. Będą to odpowiednio:

 

ASUS Live Update oraz Easy Flash i EZ Flash

Gigabyte @BIOS

MSI Live Update oraz M-Flash

Asrock Live Update

Biostar BIOS Update Utility

 

Jeżeli korzystamy z gamingowych płyt głównych, jak na przykład Gigabyte B450 Aorus Elite, zyskujemy dostęp do dedykowanych narzędzi, poprzez App Center tej firmy:

 

Aktualizacja BIOS Gigabyte Aorus

 

BIOS Lenovo Thinkpad czy Dell

 

Także wytwórcy laptopów umożliwiają skorzystanie z dedykowanych narzędzi, jak: Dell Client Configuration Utility czy HP BIOS Configuration Utility. Aktualizacja BIOS możliwa jest także z poziomu Windows. Potrzebny do tego będzie program WinFlash, najlepiej w wersji dedykowanej do danego urządzenia, na przykład Asus WinFlash for Windows 10 64bit.

 

Bateria CMOS

 

Zmiany, których dokonujemy w BIOS, są zapisywane w systemie CMOS komputera, który musi być podtrzymywany zasilaniem przez specjalna baterię, umieszczoną na płycie głównej. Najczęściej, jest bateria litowa CR2032, o napięciu 3V. Często producenci obudowują ją specjalnym kapturkiem z kablami, który może wymagać dodatkowego lutowania podczas wymiany. Stąd też zawsze warto sprawdzić typ baterii, na stronie wsparcia producenta. Serwisy aukcyjne Allegro, czy Ebay, umożliwiają nabycie baterii BIOS, już przygotowanej do prostego montażu, w danym modelu MOBO lub laptopa.

 

Kopia zapasowa Windows 10 i kluczowych danych

 

Wszelkie ingerencje w kluczowe elementy oprogramowania komputera, należy przeprowadzać zapoznawszy się z przedmiotem, poprzez dostępne w Internecie źródła. Zawsze wskazane jest wykonanie kopii zapasowej, istotnych dla nas danych. Rozkręcanie komputera, wkładanie i wyjmowanie elementów, powinny być wykonywane przy wyłączonym zasilaniu oraz w środowisku redukującym ryzyko wystąpienia wyładowania elektrostatycznego. Nie musi być nam od razu potrzebna opaska antystatyczna. Unikajmy jednak noszenia podczas montażu swetrów i nie dokonujmy go, na materiałowej wykładzinie, czy wersalce.

 

Aktualny BIOS i wszytkie sterowniki

 

Wszystkie komputery i laptopy poleasingowe, dostępne w Scrascom, zawsze sprzedawane są z najnowszymi, aktualnymi wersjami Firmware i sterownikami wszystkich urządzeń. System Windows jest skonfigurowany i gotowy do pracy, wymagając jedynie ustawienia hasła, przez nowego użytkownika.

mar  13