Aktualności

maj22
Jaki wybrać plecak na laptopa

Plecak na laptopa: miejski, rowerowy i do samolotu

Laptop, nawet poleasingowy, to zawsze znaczny wydatek. Warto więc zabezpieczyć nasz sprzęt przed upadkiem i zadbać o niego, unikając kosztów późniejszych napraw. Stąd też torba na laptopa, czy też plecak rowerowy czy inny na laptop, to prawdziwa konieczność. Dziś na naszym blogu analizujemy plecak na laptopa w różnych postaciach. Miejski, na co dzień i do biura. Rowerowy, z miejscem na kask i czasem nawet buty. A że zdarza nam się podróżować, warto sprawdzić, jaki plecak można zabrać do samolotu. Każda linia lotnicza ma nieco inne normy w tym zakresie. Najbardziej represyjny jest tutaj Wizzair, bagaż podręczny którego, może mieć łączne wymiary jedynie 90 cm, zamiast najbardziej rozpowszechnionych 125 cm.

maj  22
Więcej
maj18
Grafika wektorowa Inkscape sposób jak zrobić logo

Grafika wektorowa: jak zrobić logo firmy w Inkscape?

Logotyp firmy, to najważniejsza część jej identyfikacji wizualnej. Tak jak strona internetowa, czy papier firmowy, wymaga ono starannego zaprojektowania i uwzględnienia zasad marketingu i komunikacji społecznej. Nie zawsze mamy jednak środki, by od razu powierzyć to zadanie profesjonalnemu grafikowi, czy agencji reklamowej. Dziś na blogu pokażemy jak zrobić logo firmy w darmowym programie Inkscape. Taka grafika wektorowa pozwala się dowolnie powiększać i skalować, bez utraty jakości. Program oparty jest na darmowej licencji GNU i jest dostępny na platformy Windows 32 i 64 bit, Mac oraz Linux. 

maj  18
Więcej
maj16
Kalkulator i przelicznik jednostek z bajt na megabajt

GB - ile to MB? Kalkulator i przelicznik jednostek z bajt

Kupując nowy dysk twardy czy SSD, często dziwimy się, że zamiast 512GB, za które zapłaciliśmy, system Windows 10 wyświetla jedynie 476GB. Zanim nazwiemy firmy Sandisk, ADATA czy Verbatim oszustami, przeanalizujmy komputerową nomenklaturę odnośnie określania pojemności jednostek pamięci komputerowych. Zamieszanie na rynku, powoduje pomieszanie standardu nazw dziesiętnego systemu SI i binarnego, komputerowego układu IEC 60027-2. Na naszym blogu przypominamy: co to takiego bajt i z ilu bitów się składa. Pójdziemy potem w górę poprzez kilobajt, megabajt i gigabajt. Skróty KB, MB i GB, nie powinny już być dla nikogo z czytelników zagadką. 

maj  16
Więcej
maj15
Defragmentacja Windows 10 i dysk twardy HDD

Dysk twardy HDD i SSD: defragmentacja dysku Windows 10

Dyski półprzewodnikowe SSD, w znacznej większości, wyparły już z naszych komputerów i laptopów poczciwy, talerzowy dysk twardy HDD. O ile na naszym blogu pisaliśmy już, jaki wybrać dysk SSD do laptopa i wskazywaliśmy różnice między gniazdami SATA, m.2 czy PCIe, dziś tematem jest defragmentacja dysku. Windows 10 ciągle zawiera ten mechanizm, zatem programiści Microsoft, ciągle uważają go za potrzebny. Co więcej, jest on domyślnie cały czas włączony i porządkuje nasze dyski raz w miesiącu. Instrukcja TRIM to ogromny przełom, jaki przyniosły ze sobą dyski SSD. Niemniej jeżeli wyłączymy automatyczną defragmentację, system plików NTFS doprowadzi z czasem do fragmentacji danych i spowolnienia pracy dysku. 

maj  15
Więcej
maj13
Umowa B2B co to znaczy i jakie prawa konsumenta?

Sprzedaż B2B: jaka różnica z B2C i jakie prawa konsumenta?

Umowa B2B, między przedsiębiorcami w Polsce, to często zwyczajne samozatrudnienie, gdzie jeden z podmiotów jest w zdecydowanie słabszej pozyzji. Od 1 czerwca 2020, Prawa konsumenta obejmą także częściowo osoby fizyczne, jeżeli prowadzona jest przez nie jednoosobowa działalność gospodarcza. By jednak zaszły takie przesłanki, dany zakup nie może mieć jednak związku z profesjonalnym obszarem, w którym odbywa się ekonomiczna aktywność takiego przedsiębiorcy. Zmiany to także rękojmnia i zapisy niedozwolone w umowach, tak zwane klauzule abuzywne. De facto, prawo oddziela w ten sposób stosunki B2B, od zakupów de facto B2C, kórych stroną są jedoosobowi przedsiębiorcy.

maj  13
Więcej
maj12
Cyfrowy Polsat Go i HBO GO taniej  jako Telewizja OTT

Cyfrowy Polsat Go czy HBO GO? Jaka telewizja online w 2020?

Opisywaliśmy już na blogu różne platformy VOD. Jak mogliście pewnie zauważyć, nasi favoryci to kino WP Pilot i wrocławska firma CDA.pl. Jeżeli jednak interesuje nas bardziej typowa telewizja internetowa, wybór stanowi się trudniejszy. A jeżeli jednak chcemy mieć dostęp do bogatych baz filmów i seriali? Wówczas do walki o nasze względy staną, między innymi Cyfrowy Polsat GO i HBO GO. W naszym wpisie postaramy się porównać istotne cechy obu tych serwisów. Co ciekawe, istenieje sprytny sposób, by sporzystać z obu tych ofert jednocześnie - i to taniej. Niżej dowiecie się, co to takiego Telewizja Internetowa OTT.

maj  12
Więcej
maj11
Moduł Bluetooth i NFC w telefonie

NFC: co to jest i co ma z nim wspólnego moduł Bluetooth?

Moduł Bluetooth i NFC, umożliwiają płatności bezdotykowe i bezpieczne parowanie urządzeń. Często wykorzystują je słuchawki gamingowe i urządzenia typu smartwatch, czy opaska sportowa. Dziś na blogu przedstawiamy technologie NFC. Co to jest i jak działa. I dlaczego niezbednym elementem jej funkcjonowania jest równoczesne funkcjonowanie połączenia Bluetooth. A że w naszej ofercie są głównie biznesowe laptopy poleasingowe, pokażemy że NFC to nie tylko smartfon czy smartband - ale także laptop Dell Latitude czy Lenovo ThinkPad. 

maj  11
Więcej
maj10
Zmiana rozmiaru zdjęciaJPG, PNG i RAW

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia JPG, PNG i RAW?

Nowoczesne telefony komórkowe miewają czasem aparaty cyfrowe 48Mpix i lepsze. Jakość zdjęć jest coraz lepsza, niemniej równie szybko rośnie rozmiar plików uzyskiwanych fotografii. Chociaż załączniki poczty o2.pl czy Yahoo, to obecnie nawet 100MB, to często szukamy sposoby jak zmniejszyć rozmiar zdjęć w formatach JPG, PNG czy RAW. Zmniejszanie zdjęć online, to ryzyko że nasze materiały przestaną być prywatne. Drogie programy typu Photoshop czy Lightroom, to narzędzia pracy dla profesjonalistów. My pokażemy, że by zmniejszać rozmiary fotografii wystarczy zwykły Paint 3D, dostępny za darmo w Windows 10. Pokażemy też sprytny trick, jak pomniejszać jednorazowo wiele zdjęć w programie poczta Windows

maj  10
Więcej
maj09
Poczta o2.pl czy poczta Interia? A może Yahoo Poczta?

Poczta Interia czy o2.pl? A może Yahoo mail?

Poczta elektroniczna to od dawna nie luksus, a niezbędne narzędzie pracy i komunikacji. Epidemia Covid-19 dowiodła, że szereg spraw, także urzędowych, można obecnie załatwić online. Dziś bierzemy pod lupę mniej popularne serwisy pocztowe. Są one na podium zaraz za popularną usługą WP Poczta. Kolejne miejsca wśród polskich internautów to Poczta o2.pl i Poczta Interia. Pakiet o2.pl oferuje nieprzeciętnie wiele darmowych usług, za które u innych operatorów musimy dopłacać. Dla amatorów amerykańskich klimatów ciekawym wariantem będzie Yahoo Mail. Rosnąca rzesza użytkowników email na urządzeniach mobilnych, z pewnością doceni app Yahoo Poczta.

maj  09
Więcej
maj08
Bajki dla dzieci i filmy Disneya za darmo

Gdzie oglądać filmy animowane i bajki Disneya za darmo?

Bajki dla dzieci Disneya, to świetna rozrywka, ktora także przekazuje cenne wartości. Myszka Miki i Kaczor Donald uczą, że przyjaźń i wzajemna pomoc, pozwalają pokonać wspólnie nawet największe trudności. Nowa superprodukcje, jak Mulan czy Moana, pokazują nam nieznane aspekty życia dalekich grup etnicznych. Dziś na blogu Scrascom pokazujemy gdzie można oglądać filmy animowane i bajki Disneya. Jak zawsze staramy się zaproponować rozwiązania darmowe lub oferujące najlepszy możliwy stosunek ceny do jakości. Wcześniej pisaliśmy już o kreskówkach europejskich, jak urocza Świnka Peppa. Na blogu były też bajki PRL, z takimi hitami jak Reksio czy Krecik.

maj  08
Więcej