Aktualności

mar11
Allegro laptopy i jak uniknąć oszustwa OLX

Laptopy Allegro i OLX na co uważać przy zakupie

Laptopy używane to jeden z najbardziej chodliwych towarów na Allegro, czy OLX. Łowcy okazji szukają najlepszych cen, niestety nieuczciwi sprzedawcy i oszuści, także nie zasypują gruszek w popiele. Doradzamy, jak nie kupić przysłowiowej "cegły" oraz nie dać się nabrać na "najmocniejszy procesor, do najnowszych gier" z 2012 roku. Check lista, którą prezentujemy, pozwoli nam uniknąć większości typowych błędów kupujących. Pamiętajmy, by widząc podejrzane aukcje, zgłaszać je administracji portali. Jeżeli już padliśmy ofiarą oszusta, nie wahajmy się zgłosić to jak najszybciej właściwym organom ściagania.

mar  11
Więcej
mar10
Monitor 144Hz do grania curved Samsung

Zakrzywiony monitor 144Hz do gier

Monitor 144Hz to nie tylko najnowszy krzyk komputerowej mody, ale także ulga dla oczu i prawdziwa przyjemność podczas elektronicznej rozrywki. W naszym artykule, porównujemy różne dostępne formaty ekranów Ultrawide oraz przyglądamy się ich użyteczności, w różnych zastosowaniach. Testujemy te monitory w naszych ulubionych grach: World of Tanks i Wiedźmin 3: Dziki Gon. Oceniamy też, jaka karta graficzna jest realnie wymagana do komfortowej gry w 1440p. Czy zakrzywiony monitor 144Hz to rozwiązanie dla kazdego? Naszym zdaniem, każdy może znaleźć jakiś wariant takiego sprzętu, pasujący do typowych dla niego zastosowań. Dla jednego będzie to format 16:9, idealny do oglądania filmów, osoba edytujaca dokumenty i grafikę, doceni zalety układu 21:9. 

mar  10
Więcej
mar09
Dysk zewnętrzny SSD czy pendrive bootowalny

Pendrive czy dysk zewnętrzny SSD?

Z roku na rok, nasze komputery robią się coraz szybsze, przybywa danych i potrzebne są nam większe nośniki pamięci. W 2020 wymagania sprzętowe Windows 10, to już minimum 32GB na dane i aktualizacje. Stąd też, często wspomagamy się dodatkowymi magazynami, jak pendrive USB, czy dysk zewnętrzny. Podobnie, jak jest to w wypadku dysków systemowych, montowanych wewnątrz komputera, SSD jest wielokrotnie szybszy od napędu HDD. Z naszego artykułu można też dowiedzieć się, jak zrobić bootowalny pendrive Windows 10.

mar  09
Więcej
mar08
Program do czyszczenia komputera

Czyszczenie komputera z Windows 10

Przyszła wiosna, czas więc zabrać się za czyszczenie komputera po zimie. Paradoksalnie, dużą część roboty załatwi właśnie odkurzacz, jako że krytycznym dla pracy laptopa, czy stacjonarnego PC, jest czysty układ chłodzący. Pokażemy też sposoby jak pozbyć się niechcianych cyfrowych robaków oraz zwiększyć efektywność wykorzystania dysku SSD, czy pamięci RAM. Zadbany laptop czy komputer, to także okresowa defragmentracja dysku, a czasem wręcz czyszczenie rejestru Windows 10. Pamiętajcie, by każdą ingerencję w kluczowe funkcje systemu, poprzedzała jego pełna i aktualna kopia zapasowa.

mar  08
Więcej
mar07
Rosyjska klawiatura cyrylica język rosyjski

Klawiatura rosyjska z cyrylicą

Rosyjska klawiatura z cyrylicą jest używana przez około 300 milionów osób, w tym liczną populację Ukraińców w Polsce. Jej układ, jest co do zasady dodatkiem do typowego układu QWERTY US, używanego także w naszym kraju. Nie jest łatwo nabyć taki sprzęt, stąd też ciekawą opcją są laptopy poleasignowe Scrascom, gdzie bez dodatowych opłat możemy zaopatrzyć notebook w estetyczne naklejki pozwające wygodnie pisać i przeglądać strony w języku rosyjskim i ukraińskim.

mar  07
Więcej
mar06
Klawiatury mechaniczne

Klawiatura mechaniczna gamingowa czy bezprzewodowa?

Klawiatura mechaniczna to marzenie nie tylko gracza, ale także każdego użytkownika komputera, ceniącego znakomitą dokladność wpisywania nawet dłuższych tekstów. Te drogie, ciężkie i hałaśliwe urządzenia, szturmem zdobywają nasze domy, dając radość korzystania z technologii, która solidnością przypomina mechaniczny, szwajcarski zegarek. Na rynku występują różnorakie przełączniki do klawiatur mechanicznych, głównie firmy Cherry MX. Postaraliśmy się przetestować kilka dostępnych wariantów i przedsatawić rekomendacje dla różnych zastosowań. 

mar  06
Więcej
mar03
Zewnętrzna karta graficzna do laptopa

Karta graficzna do laptopa

Karta graficzna do laptopa to jeden z najważniejszych elementów, które należy rozważyć, dokonując wyboru komputera przenośnego. W odróżnieniu od stacjonarnego PC, nie będziemy mieli raczej możliwości dokonania późniejszych ulepszeń czy zmiany jego konfiguracji. Istnieją co prawda rozwiązania typu zewnętrzna karta graficzna, czy eGPU, niemniej są one dalekie od optymalnej wydajności i całkowicie nieopłacalne. Potrzeby większości użytkowników zdecydowanie zaspokoi grafika zintegrowana Intel HD lub AMD Vega. Jeżeli interesuje nas granie na laptopie, warto by od razu znalazła się w nim odpowiednia grafika dedykowana, najlepiej z rodziny Nvidia GTX lub RTX. Warto też sprawdzić, czy dany notebook posiada nas interesujący port umożliwiający podłączenie zewnętrznego monitora lub telewizora. Cześć laptopów posiada obecnie bardziej zaawansowane złącze Mini DisplayPort i wymaga zakupu adaptera do podłączania ich przez HDMI.

mar  03
Więcej
mar02
Jaka myszka do laptopa? Bezprzewodowa czy gamingowa?

Myszka bezprzewodowa do laptopa – jaką wybrać?

Myszka bezprzewodowa do laptopa stanowi znaczne ułatwienie pracy, pozwalając także wygodnie zagrać w gry komputerowe. Czujniki optyczne oraz znaczny zasięg połączenia dzięki technologii Bluetooth, sprawiają że są to urządzenia o dużej dokładności i wysokiej niezawodności. W naszym artykule pokazujemy różne typy myszy bezprzewodowych, w tym urządzenia dedykowane przez producentów, jak Apple Magic Mouse czy Microsoft Surface Arc. Doradzamy jak zadbać o trwałość urządzenia oraz podpowiadamy, jak zwykła kartka papieru może nam pomoć w sytyacji, gdy awaryjnie potrzebna nam jest podkładka pod myszkę. Jak zawsze w Scrascom, szukamy najlepszego możliwie rozwiązania, w jak najniższej cenie. 

mar  02
Więcej
lut28
Dyski SSD do laptopa SATA 3, M2 czy NVME

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać? SATA 3, M2 czy NVME?

Dysk SSD do laptopa to najlepszy sposób, jak przyspieszyć wolno działający komputer. Nie bez znaczenia jest też cisza działania takiego nośnika danych oraz znacznie mniejsze nagrzewanie się, co jest istotne przy zwartych obudowach komputerów przenośnych. W naszym artykule opisujemy występujące na rynku warianty SSD oraz doradzamy, jak określić typ pasujący do naszego modelu notebooka. W związku z malejącymi cenami komponentów komputerowych, dyski półprzewodnikowe o dużej pojemności są coraz bardziej dostępne. Warto stosować je nie tylko dla systemu Windows, ale także dla uzyskania szybkiego dostępu do programów, gier oraz plików multimedialnych.

lut  28
Więcej
lut26
Linux jako alternatywa dla Windows 10

Debian czyli Linux zamiast Windows 10

Debian to popularna dystrybucja wolnego systemu operacyjnego Linux, która jest bezpłatna zarówno do zastosowań domowych, jak i komercyjnych. Jest to system wybierany przez osoby chcące zachować bezpieczeństwo i prywatność, chroniąc się przez zbierającymi dane o zachowaniach użytkowników, rozwiązaniami oprogramowania komercyjnego. Scrascom jest autoryzowanym dystrybutorem laptopów i komputerów, akredytowanym przez debian.org. Wspieramy także i na życzenie nabywców instalujemy wolny i darmowy pakiet biurowy OpenOffice, który zapewnia pełną kompatybilność w zakresie zapisu i odczytu plików w formatach Microsoft Office.

 

lut  26
Więcej