Minimalizm w stylu AIO, czyli komputer All in One

maj27
Komputer All-in-One Dell czy Apple iMac

Standardowy komputer PC, to zwykle jednostka centralna, najczęściej formatu Mini Tower. Mieści się w niej zazwyczaj, typowa płyta główna ATX. Jeżeli podłączymy do niego monitor, czy to poprzez kabel VGA, DVI czy HDMI, to wraz z klawiaturą i myszką, mamy zajęte całe biurko i sporo przestrzeni pod nim. Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię lub cenimy minimalizm, świetnie sprawdzi się AIO, czyli komputer All-in-One.

 

Komputer w monitorze

 

Takie polskie tłumaczenie angielskiego skrótu AIO, jeszcze lepiej oddaje istotę tego urządzenia. Od razu odróżnijmy komputer All-in-One, od Small Factor PC, czyli maleńkich skrzyneczek z komputerami, montowanymi z tyłu monitora. Możemy spotkać je w wielu biurach, bankach czy Call Center. Nie będzie to jednak typowy komputer w monitorze.

 

AIO z Windows 10 i macOS

 

Obecnie praktycznie każdy szanujący się producent komputerów PC, ma w swojej ofercie także urządzenia typu AIO. Nie tylko każdy fanboy Apple, kojarzy charakterystyczną linie iMac, którą dopełniają szklana Magic Mouse i minimalistyczna klawiatura. Jeżeli jednak chcemy pozostać w środowisku Microsoft Windows, warto docenić komputery AIO Dell, HP lub Lenovo. Jeśli szukamy większej egzotyki, i posiadamy zasobny portfel, możemy wybrać komputer w monitorze, Sony Vaio czy Microsoft Surface Studio.

 

Komputer AIO dla gracza?

 

Oczywiście wszystko jest możliwe, ale nie wszystko się opłaca. Wiadomo, że miniaturyzacja, to większe koszty i permanentne problemy z chłodzeniem. Komputer All-in-one, to podobnie jak laptop gamingowy, wieczne kompromisy i cena znacznie przewyższająca zestaw, który pomieści typowa obudowa komputerowa dla stacjonarnego PC. Piękne skądinąd, komputery Microsoft Surface Studio 2, w których znajduje się procesor Core i7 dziesiątej generacji i karta graficzna Nvidia GeForce GTX 1060, kosztują ponad 20 tysięcy złotych!

 

Komputer All-in-one Apple iMac

 

Minimalizm w biurze, czyli komputery All-in-One do pracy

 

Jak pokazał przykład powyżej, komputer w monitorze, nie wydaje się optymalnym rozwiązaniem dla graczy. Jeżeli jednak potrzebny jest nam elegancki i zajmujący mało miejsca komputer na recepcję, czy na wąskie biurko w firmie, warto pokusić się o zakup komputera w monitorze. A kiedy jeszcze chcemy mocno zaoszczędzić, zwróćmy uwagę na poleasingowe komputery AIO Dell i Apple iMac. Dostępne są one w ofercie Scrascom, a w klasie jakościowej A+ są estetycznie bliskie stanowi nowych urządzeń.

maj  27